איך מקבלים זיכוי עבור מוצרי איוד למטופלי קנאביס רפואי
מאמרים

איך מקבלים זיכוי עבור מוצרי איוד למטופלי קנאביס רפואי?

בכל ביטוח רפואי, במסגרת קופת החולים או במסגרת פרטית, קיים סעיף הדן בפיצוי המבוטח לגבי החזרים כספיים עבור שירותים רפואיים ומוצרים אותם נאלץ המבוטח לרכוש.

אך המצב כיום הוא שמרבית חברות הביטוח וכל הביטוחים המשלימים של קופות החולים לא מחשיבים את הקנאביס הרפואי כתרופה ולא מכסים את עלותה. תרופה מוגדרת כ”חומר כימי או ביולוגי או תכשיר רפואי אשר נועד לטיפול במצב רפואי, מניעת החמרתו, לרבות מניעת התפתחותם של מצבים רפואיים נוספים או מניעת הישנותו כתוצאה ממחלה או תאונה”.
הקנביס גם אינו כלול בסל התרופות הממלכתי, ונראה כי מצב זה יישאר בעינו בשל הגידול החד במספר בעלי רישיון.
וכך, במקרה של מטופלי קנאביס רפואי, בעלי ביטוח רפואי זכאים להחזרים מסוימים בגין רכישת הקנאביס ומוצריו, בהתאם לקריטריונים קבועים לזכאות.
הזכאות להחזר הינה אך ורק למוצרי קנאביס רפואי המותרים לשיווק באישור משרד הבריאות ונמכרים דרך בתי מרקחת ייעודיים לקנאביס רפואי או דרך משלוחי קנאביס רפואי עד הבית.

ניתן לבקש החזר גם על הציוד הנלווה לתרופה עצמה כגון אביזרי גלגול, מכשיר אידוי, כלי עישון וכיוצ”ב. יש לצרף לבקשה אישורי נכות אם יש, אישורים מביטוח לאומי על קבלת קצבה וכל דבר המצביע על הבעיות הרפואיות.

מי זכאי להחזרים עבור קנאביס רפואי?

נפגעי תאונות עבודה

נפגעי תאונות עבודה מוכרים, אשר קיבלו אישור לקנאביס רפואי, זכאים להחזר מלא ממכבי עבור רכישת הקנאביס. קבלת ההחזר מותנית באישור של רופא שירות מחוזי במכבי.

הפנייה תוגש לקופת החולים בצירוף: קבלות מקוריות + אישור הכרה בתאונה + רשיון קנאביס רפואי + אישור מהרופא המטפל על טיפול בקנאביס ובחירתו בטיפול זה על פני טיפול קונבנציונלי.
רופא השירות יבדוק אם קיים קשר סיבתי בין הפגיעה המוכרת לבין הטיפול בקנאביס.

לאחר קבלת האישור יבוצע ההחזר.

נפגעי פעולות איבה

הפנייה תוגש למשרדי ביטוח לאומי.

מבוטחי משרד הביטחון

מבוטחים בביטוח כוחות הביטחון זכאים לבקש החזר כספי על הוצאות קנאביס רפואי בצירוף המלצה מטעמו של הרופא המטפל + רשיון קנאביס רפואי + קבלה על הקניה.
במידה והרופא המחוזי דוחה את הבקשה, ניתן לפנות באופן ישיר אל הרופא הראשי של משרד הביטחון בבקשה להחזר והוא יורה לרופא המחוזי להעביר את ההחזר.

מבוטחי קופות החולים

נכון לכתיבת שורות אלה, קופת חולים “מכבי” בלבד מספקת החזר על קנאביס רפואי מבין כל קופות החולים.
ליתר דיוק, רק חברי “קרן מכבי” החברים בקרן מעל לשנתיים רצופות אשר ההכנסה החודשית של משק ביתם הינה מתחת ל 4500 ש”ח.

מבוטחים העומדים בקריטריונים אלה יכולים לגשת לסניף “מכבי” הקרוב אליהם ולבקש את מסמכי הבקשה המתאימים לקבלת החזר כספי על קנאביס רפואי.

את הבקשה יש למסור למשרד הקבלה בסניף ולצרף את:
הטפסים המלאים, הפניה רשמית מגורם רפואי ב”מכבי” ובה פירוט הטיפול בקנאביס, תיעוד מסמכים רפואיים המתארים את המצב, האבחנות הרפואיות והצורך בטיפול בקנאביס, הרישיון לשימוש בקנאביס, קבלות/ חשבונית מס מקורית על רכישת המוצרים / הטיפולים (עד שנה רטרואקטיבית), וכן טופס הצהרה חתום בדבר ההכנסות בשלושת החודשים האחרונים בצירוף תלושי משכורת / דוחות עו”ש שלושה חודשים אחרונים מהבנק (כנ”ל לגבי בן/ בת הזוג, אם יש) המעידים על הכנסות אלו. מענה לבקשה יינתן תוך חודש ימים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *