היתרונות הבולטים של הסיגריות האלקטרוניות
מאמרים

הכל אודות שמן ריק סימפסון – RSO

לאורך השנים האחרונות חל שינוי משמעותי בהתייחסות רשויות הממשל והמערכת הרפואית כלפי צמח הקנביס בכלל ולגבי מוצריו ותרומתם לבריאות בפרט. אחד מסוגי המוצרים הללו הוא שמן הקנביס המיוצר, משווק ומיושם בדרכים שונות, עם מגוון יתרונות בריאותיים עבור המטופלים. במאמר זה נתמקד בסוג שמן קנביס אשר צבר פרסום רב בעשור האחרון, בעיקר עקב ראיות להטבת מצבם של חולי סרטן. זהו שמן ריק סימפסון, על שם החקלאי שהפיק אותו לראשונה, המכונה גם בשם RSO (Rick Simpson Oil).

כמה מילים על יתרונותיו הבריאותיים של הקנאביס

מהם היתרונות הרפואיים של הקנביס ואילו מצבים הוא מתאים? התשובה לכך משתנה באדם שאותו שואלים, החל מאנשים שיטענו שהצמח הוא תרופה מרפאת-כל ועד לרופאים שיעקמו את האף ויגידו שאין כל הוכחות מדעיות לשום תרומה בריאותית. אז כדי להימנע מסיבוכים וויכוחים, נציין שלכל הפחות מבחינת היחידה לקנביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר), ישנם בהחלט יתרונות עבור מצבים רפואיים שונים.

אמנם מדובר ברשימה מצומצמת מאוד יחסית ליתרונות בהם דוגלים אוהדי הקנביס, אולם גם היא אינה מבוטלת. כך לדוגמא, על פי היק”ר הקנביס הרפואי מתאים לחולי סרטן עבור הקלת התסמינים או תופעות לוואי של הקרנות וכימותרפיה, וכן עבור שיפור התיאבון, הקלה על הקאות ובחילות לחולי סרטן. בנוסף, הקנביס הרפואי מתאים לחולים במחלות של מערכת העיכול, בדגש על קוליטיס וקרוהן, לסובלים ממחלות כאב כרוניות, לחולים באיידס למען שיפור בתסמינים של מערכת העיכול, הקאות ושיפור התיאבון. כמו כן, הקנביס מתאים לפי היק”ר לחולי טרשת נפוצה, חולי פרקינסון הסובלים מכאבים, חולי טורט, חולי אפילפסיה ולסובלים מהפרעה פוסט טראומתית (PTSD).

שמן קנביס כמוצר התומך בבריאות

אם כן, עיון קצר ברשימה של היק”ר מראה כי המערכת הרפואית בהחלט מכירה בסגולות שונות של הקנביס, גם אם ההכרה מתקדמת לאט והינה מצומצמת מאוד יחסית לגישות אחרות. יחד עם זאת, הכרת הממסד הינה שלב משמעותי בדרך לשימוש נרחב בקנביס על ידי הציבור, והדבר ניכר הן בשינויי חקיקה והן במוצרי קנביס למיניהם. כל אלו ישחקו תפקיד משמעותי בסיפורו של ריק סימפסון והשמן שלו, כפי שנספר בהמשך.

לפני כן כדאי להסביר כי מבחינת משרד הבריאות מותר לספקים המורשים לספק למטופלים שמן המפ, ואילו בגלל הריכוז הגבוה של THC (המרכיב הפסיכו-אקטיבי בקנביס) שיש בשמן RSO – הוא אסור לשיווק. המשמעות היא, שמי שרוצה להשתמש בשמן ריק סימפסון בישראל צריך להכין אותו בעצמו, בין אם השיג את הקנביס דרך רישיון מהיק”ר ובין אם לאו. גם בסוגיית ההכנה הביתית של השמן נעסוק בהמשך.

בכל מקרה, שמנים נמנים על התצורות השכיחות ביותר של מוצרי קנביס, בין אם זהו מוצר רפואי או שלא, ומכינים אותם ממיצוי של מרכיבי הצמח המעורבבים עם שמן כלשהו – לרוב שמן זית. היתרון של השמן על פני דרכי  נטילה אחרות הוא שאפשר לשלוט באופן מדויק מאוד בכמויות, והוא מתאים למי שאינו מעשן. אכן, דרך הנטילה העיקרית של שמן הקנביס היא יישום טיפות מתחת ללשון, או מריחה של טיפות על העור עבור אלרגיות, פסוריאזיס, או כפי שנראה במקרה של שמן ריק סימפסון – לטיפול בסרטן העור.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי חלק גדול מצרכני שמני קנאביס, למטרות רפואיות או שלא, נוהגים לעשות זאת גם דרך עישון. לדוגמא, יש המורחים טיפות של השמן עם הסיגריה המגולגלת, יש המטפטפים את השמן ישירות על הטבק לפני שימוש במכשירי אידוי, יש המוסיפים טיפה של שמן ייעודי על פרח מריחואנה ומשתמשים בוופורייזר, וישנם שימושים נוספים באמצעי אידוי כאלו ואחרים.

אכן, אידוי היא שיטה צריכה נפוצה מאוד של קנביס, בעיקר על ידי צרכנים הערים לרעילות התוצרים שגורמת שריפה בעישון של ג’וינט, באנג וכדומה. באידוי לא שורפים את החומרים אלא מחממים אותם לטמפרטורות גבוהות מאוד המביאות לשחרור החומרים הפעילים, בלי התוצרים המזיקים לבריאות של השריפה. מעבר לכך, מכיוון שאידוי קנביס מביא למיצוי טוב יותר של המרכיבים מתוך התפרחת, הרי שמדובר בחיסכון משמעותי לאורך זמן, ורבים מהצרכנים גם מעדיפים את הטעם של כלי אידוי כמו הוופורייזר על פני הטעם של ג’וינט או באנג.

שמן ריק סימפסון – מוצר מבוקש אך אסור לשיווק

אם כן, את שמן RSO (ריק סימפסון) נהוג לצרוך בעיקר במריחה על העור וגם מתחת ללשון, כתלות במצב הבריאותי של האדם, העדפותיו ומטרות השימוש. הפופולאריות הגבוהה שלו מבוססת על קשת רחבה של סיפורים אישיים, מצד אנשים שלקו במחלת הסרטן לסוגיה והשמן סייע להם בהחלמה, כאשר חלקם נעזרו בשמן בלבד. בהמשך המאמר נביא מספר סיפורים אישיים של הצלחות בטיפול במחלה עם השמן, וכן שורה של מחקרים המראים שטיפול בסרטן עם קנביס רפואי מביא לתוצאות טובות.

יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי שמן RSO אינו מוכר על ידי המערכות הרפואיות בתור “תרופה” לסרטן, לכל היותר בתור תמיכה עבור בטיפולים הקונבנציונאליים, וכמובן שבסיפורים האישיים, במאמרים המקצועיים ברשת וכן במאמר זה – אין משום הוכחה או אפילו המלצה להסתמכות על השמן לטיפול בסרטן או בכל מחלה אחרת.

לצערם של אנשים רבים, שמן זה אינו מותר לשיווק על ידי הגורמים המורשים בישראל. וכך, מי שבודקים ולומדים את הנושא באופן אישי, ומאמינים בסגולותיו הרפואיות של ה- RSO, נדרשים להכינו בכוחות עצמם ובאמצעים ביתיים עם פרחים שהשיגו באמצעות רישיון של היק”ר, או בלעדיו. תהליך ההכנה עצמו אינו מורכב במיוחד, אך גם אינו פשוט לחלוטין. קודם כל, יש לקחת את הפרחים ולקצוץ אותם לחתיכות קטנות מאוד עם סכין חדה או עם בלנדר, ולאחר מכן להשרות את התוצרים בתוך אלכוהול למשך  כחמש דקות.

עם תום ההשריה מערבבים את תערובת התפרחת והאלכוהול בבלנדר ומסננים אותה, תוך הקפדה למצות את כל השמן מהתפרחת. לאחר מכן יש לעבור לאידוי של האלכוהול, דבר שישאיר את השמן לבדו. האידוי ניתן לביצוע במספר שיטות, למשל הנחת סיר בישול ריק בתוך תבנית מלאה במים רותחים, ושפיכת התערובת אל תוך הסיר היבש. כך, הסיר הולך ומתחמם עקב המגע החיצוני עם המים הרותחים והאלכוהול מתחיל להתאדות בהדרגה.

בשלב מסוים נשארת תערובת צמיגית למדי שעדיין יש בה אלכוהול, וכאן עוברים לחימום ישיר יותר על גבי פלטה. לבסוף, כאשר נותר רק השמן אוספים אותו בעזרת מזרק ומעבירים אותו לכלי בו יישמר, עדיף בקבוקון זכוכית. בשלב זה גם אפשר (לא חובה) לדלל את השמן באמצעות שמן זית או קוקוס, על מנת שיהיה קל יותר להשתמש בו, כאשר היחס המומלץ בין שמן הקנביס לשמן הדילול הוא לרוב אחד לאחד.

לאחר מכן, יש לשמור את שמן באזור קריר ומוצל.

אז מה הסיפור של שמן ריק סימפסון?

מחלות קשות וסופניות היו חלק מהעולם מאז ומתמיד, האם הפתרון  היה מתחת לאף שלנו? הסיפור שמאחורי שמן ריק סימפסון – RSO באמת מרתק. הוא צופן בחובו את כל הסוגיות הרפואיות והחוקיות, האנושיות והבירוקרטיות, האישיות והציבוריות, את המאבקים בין מי שמאמינים ושניסו את השמן על עצמם ועם יקיריהם, ובין מי המערכת הרפואית והממשלתית שמסיבותיה שלה מעוניינת לעצור שימוש במוצרי קנביס כאלו ואחרים.

ריק סימפסון (Rick Simpson), חוואי קנדי מצא כי קנאביס הוא תרופה טבעית למחלות קשות כמו סרטן, פסוריאזיס ואפילפסיה. את סימפסון ניתן להגדיר כחקלאי קנביס, בעשור השישי לחייו, אולם סיפורו מתחיל עוד בשלהי גילאי העשרה כאשר בן דודו היקר והקרוב לו אובחן עם מחלת הסרטן, ולאחר מספר חודשים שריק טיפל בו וסעד אותו – בן הדוד נפטר. ריק עצמו לא נהג להשתמש בקנביס באותם הימים, ולמרות שהנושא היה מוכר לו מחבריו, לא התייחס ברצינות כאשר שמע באחד הימים על מחקר שהביא לעצירת התפשטות גידולים סרטניים בעכברים. אמנם, בן דודו נפטר מסרטן והיו עדויות ברורות על הטבת הטיפול בעכברים, אבל ריק סימפסון דחה את העדות על הסף והמשיך בחייו.

רבע עשור חלף עד שלקה ריק סימפסון, כנראה עקב שימוש בחומרים כימיים בעבודתו, במחלת עצבים שפגעה קשות ביכולותיו הקוגניטיביות. תרופות פסיכיאטריות ונוספות שנטל לא הועילו למצבו, שהלך ונהיה קשה עד כדי חוסר תפקוד. וכך, באחד הימים ניסה להרשים מרשם למריחואנה וסורב – לכאורה עקב נזקי העישון המתלווים לכך, ולכן החליט לפעול באופן עצמאי ולהכין שמן קנביס. התוצאות לא איחרו לבוא וכעבור מספר חודשים ניכר שיפור משמעותי בכאבים, בלחץ הדם ובתפקוד הכללי של ריק.

אבל כל הסיפור הזה הוא רק הספתח להתמודדות אמיתית, עם מחלת סרטן העור שפקדה את ריק בהמשך, מחלה לה לא הועילה ניתוחים להסרת הגידולים וטיפולים קונבנציונאליים נוספים. לאור היכרותו עם יכולות הריפוי של השמן, ולאור מחקרים שכבר שמע עליהם מזמן, החליט למרוח את שמן הקנביס על הגידולים שנגלו על עורו החיצוני. התוצאה: גידולים שעליהם נמרח השמן נעלמו כעבור ימים ספורים. עם המידע והגילוי המרשים הזה סייע ריק גם לאימו והצליח לסייע לה בהעלמת קשקשים ופצעים של מחלת הפסוריאזיס ממנה סבלה.

במשך שנתיים ליווה ריק סימפסון את בן דודו, אליו היה קרוב מאוד, במאבקו בסרטן, מאבק שכשל והשפיע רבות על ריק. לריק לא היה שום ידע מקדים ברפואה, מינימום ידע בביולוגיה, אבל מה שכן- הוא היה סטלן לא קטן.
באותה תקופה, סימפסון האזין במקרה לתוכנית רדיו בה הוצג מחקר רפואי שנערך באוניברסיטת וירג’יניה. המחקר שעסק בהשפעת THC על גידולים סרטניים במוחם של עכברי מעבדה מצא כי ה THC הקטין את הגידולים והסברה הייתה כי ייתכן וטיפול ב THC יכול לסייע לחולי סרטן.

סימפסון ייצר שמן לראשונה מקנאביס, במטרה לעזור לעצמו להירפא ממחלת הסרטן, אחרי ששמע על מחקר באותו הזמן במכללה הרפואית בוירג’יניה. המחקר מצא כי מריחואנה מאיטה את ההתפתחות של גידולים סרטניים. אגב מטרת המחקר הייתה למצוא ראיות לכך שמריחואנה פוגעת במערכת החיסונית של האדם. מצחיק איך דברים מתגלגלים, לא?

את ניצחונו הוא זקף לטובת שמן קנאביס מרוכז אותו הפיק בעצמו מפרחים שגידל, ומרח על כתמים סרטניים בצוואר ובפניו שנעלמו תוך ימים ספורים. טענתו לא הוכחה מעולם מכיוון שהחלמתו לא תועדה ולכן הממסד הרפואי לא יכול היה להכיר בהישגו,  אך סימפסון פרסם את המתכון להכנת השמן וחולי סרטן רבים משתמשים בו כחלק מהמלחמה שלהם בסרטן.
שמן זה נקרא על שמו-  Rick Simpson Oil או בקיצור RSO.

ריק סימפסון פעיל קנדי בתחום מריחאונה

ריק סימפסון פעיל קנדי בתחום מריחאונה

מהו שמן RSO (ריק סימפסון)?

קיימים שמני קנאביס רבים כגון שמן חשיש, שמן המפ מזרעים או מפרחים ושמנים בעלי ריכוז קנבינואידים מדויק (THC, CBD). שמן ה RSO שונה מהם כי ריכוז ה THC tetrahydrocannabinol בו גבוה במיוחד (כ 80-90%). כן כן…החלק הממסטל בצמח.
שמן זה אינו משווק ואינו ניתן לקנייה, אך ניתן למצוא באינטרנט מתכונים שונים. אין נוסחה מדויקת, ולכל מטופל מתאים שמן בריכוז אחר. באופן כללי, ההכנה די פשוטה ומהירה אך יקרה.
להכנת שמן RSO דרושות כמויות אדירות של קנאביס (כ 100 גרם קנאביס תתקבל כמות של כ 15 גרם בממוצע )

איך משתמשים בשמן RSO?

בליעה או ספיגה בפה

יש מטופלים המניחים את המנה מתחת ללשון או מדביקים אותה לחניכיים, אך עדיף לבלוע את המנה, כדי להימנע מטעם רע בפה (שמן RSO מר) בחתיכה קטנה של לחם או בין שתי פרוסות של פרי כמו כדור עם מים.

אז האם ריק סימפסון קרב אותנו למציאת תרופה לסרטן?

יותר ויותר אנשים מדווחים שהשמן ה RSO, ריפא אותם מסרטן לאחר שכל הטיפולים הקונבנציונאליים נכשלו ומדובר בכמה אלפים בארץ ובעולם, המעדיפים את השמן על פני הכימותרפיה וההקרנות כי לטיפול בשמן פחות תופעות לוואי שליליות.

אך נכון להיום עדיין לא נעשה מחקר קליני מבוקר בנושא המאשר טענות אלה. לכן, רוב השימוש בקנאביס בישראל הוא בטיפול בתסמינים של מחלות שונות כמו אפילפסיה, קרוהן, אוטיזם וגם סרטן, אבל לא בריפוי סרטן.

הוא אינו חומר רפואי הנתון לפיקוח ולא ניתן להפיק ממנו תרופה מוגדרת שיודעים בוודאות מה היא מכילה ומהן תופעות הלוואי האפשריות.  ריכוז כה גבוה של THC יכול לגרום לחרדה, בעיות זיכרון, בחילה, ירידה בלחץ דם, בלבול, טשטוש, הזיות ועד פסיכוזה, מהסיבה שלא כולם מגיבים באופן דומה בשימוש בריכוז מסוג זה. בנוסף, שמן ה RSO נרקח באופן פרטי על ידי אנשים ללא השכלה רפואית בשיטת ניסוי וטעיה מה שעלול להביא לתוצאות פחות רצויות ולעיתים מסוכנות.

האם שמן RSO חוקי?

נכון להיום לא, כי מדובר במיצוי של סם על פי פקודת הסמים (מריחואנה), והכנת השמן אינה חוקית.

מתחיל לטפל בשמן קנביס בחולי סרטן, ועומד בפני מאסר

מכאן והלאה נפתחה דרך לטיפול חינמי לחלוטין שהציע ריק סימפסון לאנשים הסובלים מתחלואה של העור, לרבות אנשים החולים במלנומה ובסוגים נוספים – לא ממאירים – של סרטן העור. בין היתר, לאורך השנים הבאות סייע ריק באמצעות השמן שלו לטפל באנשים הסובלים מפגיעות של טיפולים כימיים עקב סרטן, לנשים שסבלו מסרטן צוואר הרחם, לאנשים החולים בסרטן בשלבים סופניים, ועורר עניין גם בקרב ארגונים וחקלאים התגייסו על מנת לסייע לו. יחד עם זאת, מבחינת הממסד הרפואי ההתייחסות הייתה מזלזלת במקרה הטובה, ומתנגדת במקרה הרע. כך למשל, בשלב מסוים פשטה המשטרה על שטח ביתו של ריק, שהואשם בגידול והחזקת סמים מסוכנים.

ובכן, מצד אחד הלכו והתרבו סיפורים מפליאים על הצלחות הטיפול עם שמן הקנביס של ריק סימפסון, ומצד השני נדמה היה שהרשויות עושות כל מאמץ כדי למנוע מהמידע להגיע לציבור. למרבה הצער, ריק גם נמצא אשם במשפט ולמרות שטרם נכנס לכלא וערעורו תלוי ועומד, הרי שגזר הדין צפוי להיות מספר שנות מאסר. בד בבד, הולכים ומתרבים המחקרים המעידים כי שמן קנביס באמת יכול להועיל לטיפול במחלת הסרטן.

נקודות למחשבה בסיפורו של שמן ריק סימפסון

בהמשך המאמר נתאר מספר מחקרים שעסקו בקשר שבין קנביס רפואי לבין ריפוי ותמיכה בהקלת מחלת הסרטן. אך לפני כן, כדאי לבחון מספר נקודות למחשבה לגבי הסיפור שלעיל. ראשית, חשוב לזכור י ריכוז ה- THC בשמן ריק סימפסון הוא גבוה במיוחד (90%), והמשמעות היא שהתגובה הפסיכואקטיבית יכולה להיות גבוהה. אכן, גם סימפסון מדגיש כי ישנה תקופת הסתגלות של מטופלים לתגובה זו, אפילו במריחה על העור. עוד ראוי לזכור כי כל אדם מגיב בצורה שונה ל- THC ושכמויות החומר המצויות בטיפות בודדות של שמן RSO עלולות ליצור חרדה ובלבול, ירידה בלחץ הדם ובחילה – הכל כתלות בכמות ובמאפיינים אישיים. מעבר לכך, הפופולאריות של שמן ריק סימפסון נבנתה סביב סיפורי הצלחה רבים, יש האומרים אלפים, וחלקם גם מתועד בסרטונים של אנשים המדברים על ההצלחה במקרה שלהם.

יחד עם זאת, מאחר ששמן ריק סימפסון אינו מאושר לשימוש בתור מוצר קנביס רפואי, ישנה בעיה לבצע עליו מחקרים, וממילא במרבית המקרים הוא מוכן על ידי אנשים פרטיים בניגוד למכונים או חברות המפיקים אותו בתהליך מאוד מדויק. למעשה, השמן אכן אושר לשימוש גם בישראל לתקופת מה, והופק על ידי חברת “תיקון עולם”, אך כעבור מספר שנים הוא נאסר שוב לשימוש על ידי משרד הבריאות – עקב התקנות לגבי רמות THC.

ייתכן מאוד, אם כן, ששמן ריק סימפסון עשוי להועיל לאנשים מסוימים במחלות שונות של העור, בפגיעות עקב טיפולים כימותרפיים כגון כיבים סוכרתיים, ובעוד בעיות בריאות ותחלואות (למשל בעיות לחץ דם, גלאוקומה וכדומה). מצד שני, מאחר שהשמן מופק לרוב באופן ביתי, ללא ידע מדעי ומקצועי מעמיק, מכיוון שכל אדם מגיב אליו בצורה אחרת, ומכיוון שכמויות המרכיב הפסיכו-אקטיבי גבוהות יחסית – יש להיות זהירים מאוד בנטילתו.

ולבסוף, חשוב לזכור שגם ריק סימפסון בעצמו אומר שלפי דעתו, השמן מועיל לשבעה מכל עשרה חולים בסרטן סופני, פחות או יותר. יש גם לזכור שהטיפול בשמן קנביס אינו עומד בסתירה לטיפולים הקונבנציונליים במחלת הסרטן, ולפי המערכת הרפואית מוצרים אלו נועדו לתמוך בחולים ולא להחליף את הטיפול בבית החולים.

שמן קנביס ומחלת הסרטן בראי מחקרים

על המאבקים העזים הנוגעים לקנביס כמוצר רפואי וכמוצר צריכה לפנאי, נדמה שאין צורך להכביר מילים. בכל הקשור לרפואה, מובן שישנם אינטרסים גדולים מאוד שמשחקים תפקיד, מעבר לנושא הבריאותי הטהור, וישנם גורמים שונים בתעשיית התרופות ומוצרי המרפא שבהחלט מעוניינים למנוע את כניסת הקנביס הרפואי לשוק. מצד שני, ישנם גורמים בעלי אינטרס הפוך, ונראה שבסופו של דבר היתרונות האמיתיים של שמן קנביס ומוצרים אחרים, הם שמביאים בסופו של דבר לפריחה ממנה נהנה השוק בשנים האחרונות.

אמנם, עדיין אין הגדרה ברורה וחד משמעית באשר לקנביס “הרפואי”, כלומר מה שהופך אותו לרפואי לעומת קנביס אחר. יחד עם זאת, ניתן לומר באופן כללי כי התקנות מכוונות לכמויות גדולות ככל הניתן של CBD – החומר בעל סגולות הדיכוי של בחילות, כאבים וכדומה, ולעומת זאת מידות קטנות ככל הניתן של THC.

כאמור לעיל, ישנן עדויות הולכות וגדלות לגבי תרומתו של שמן קנביס, תרסיסים, אידוי ועישון של קנביס עבור אנשים החולים במחלת הסרטן. עדויות אלו שזוכות לאישוש ממחקרים מדברות בעיקר על הקלת תופעות הלוואי של הטיפולים, ולא על יכולות הריפוי של הצמח בפני עצמו. כך למשל, הקנביס תורם להגדלת התיאבון ולהפחתת הירידה במשקל, להפחתת בחילות והקאות, וכן לשיכוך כאבים – המהווים חלק מהתסמינים של מחלות הסרטן ושל הטיפול הקיימים ברפואה הקונבנציונאלית.

לפני שנביא סקירה קצרה של מחקרים שנערכו בתחום, נסביר כי קיים הבדל משמעותי בין ניסויים שנערכים בתנאי מעבדה על תאים בצלחות ובמבחנות, ובין ניסויים הלכה למעשה בבני אדם. בתנאים המבוקרים של המעבדה קל בהרבה להשיג תוצאות חיוביות, ודברים אלו ידועים לגבי כל תרופה או חיסון באשר הם. אותו הדבר נכון גם לגבי ניסויים בעכברים, כלומר העובדה שתרופה מסוימת מביאה לתוצאות טובות בעכברים או בחולדות, נותנת פתח של תקווה אולם אינה בהכרח נכונה לגבי בני אדם.

אם כן, בסקירת המחקרים לגבי הקשר שבין קנביס לבין מחלת הסרטן, נמצאות עדויות רבות שמעוררות תקווה. לדוגמא, ישנם מספר מחקרים המראים כי THC תורם לעיכוב התפתחותם של תאים סרטניים בריאות, וכן מקטין את רמת הפולשנות של תאים אלו. בנוסף, ישנם מחקרים המעידים כי CBD שכאמור אינו בעל השפעה פסיכו-אקטיבית, מחליש מאוד תאי סרטניים של המוח, ואילו THC מקטין בעכברים פגיעות עצביות ולכן קנביס יכול להגן מהתנוונות של המוח גם במצבים סרטניים.

ישנם גם מחקרים המראים שחומרים המצויים בקנביס (קנבינואידים) פועלים כנגד תאים סרטניים בחלל הפה, נוגדים התפתחות של תאי סרטן הדם, מקטינים גידולים הקשורים לסרטן השד, ובאותו האופן מעכבים את התפתחותם של גידולי סרטן הלבלב, סרטן הכבד, ועוד. אחד המחקרים שכן נערכו על אנשים מצא כי הטיפול באמצעות THC הוביל להריסה של תאים סרטניים באנשים הסובלים מסרטן המוח. למעשה, הטיפול גרם לכך שהתאים הסרטניים פנו נגד עצמם והרסו את עצמם.

סיפור הצלחה מישראל של שמן ריק סימפסון

כאמור, המוניטין הרב של שמן ריק סימפסון מבוסס על מאות ואלפי סיפורי הצלחה בכל רחבי העולם, ויש כאלו גם בישראל. אחד מהם פורסם בהרחבה באמצעי התקשורת לפני כשנתיים, והוא סיפורה של חיילת צה”ל שבעת שירותה הצבאי החלה לסבול מכאבי גב שהלכו והחריפו עד כדי התמוטטות.

בשלב זה התגלה שהחיילת סובלת מגידול מפושט של סרטן בעמוד השדרה, והיא החלה במהירות בפרוצדורות המקובלות של ניתוחים להסרת הגידולים, כימותרפיה והקרנות. וכן, כעבור כשנה של טיפולים אינטנסיביים הגיע החיילת למצב בו גופה נקי מגידולים, אך הסבל הכרוך בטיפולים הקונבנציונאליים היה חמור מאוד, לדבריה – עד כדי חוסר יכולת לתפקד. זאת, בנוסף למצב נפשי קשה של דיכאונות וחרדות מהם סבלה.

למרבה הצער, כעבור 3 שנים המחלה שוב התפרצה באופן מפושט למקומות שונים בגוף, והחיילת שכבר שוחררה מצה”ל (להלן: ס’), הרגישה שלא תוכל לעמוד שוב במסכת ייסורי הטיפולים. למעשה, זוהי הרגשתם והתלבטותם העיקרית של חלק מהחולים הנדרשים להגיע לטיפולי הקרנה וכימו, אשר מבינים כי ההשפעה על בריאותם ועל איכות חייהם תהיה חמורה ביותר. ס’ שכבר חוותה על גופה ונפשה את ההשפעות, פשוט לא יכלה להיכנס שוב אל הטיפולים, וכך, בניגוד להמלצת הרופאים שבאמת סייעו לה מאוד בפעם הקודמת – החליט להשיב בשלילה לטיפול.

במקום זאת, בחרה לטפל בעצמה בעזרת שמן קנביס ריק סימפסון, לאחר שקראה וחקרה אודותיו, ולאור הריכוז הגבוה שלו. רופאיה של ס’ הסכימו לאפשר לה חודש של הפוגה לפני תחילת הטיפולים הרגילים, ובזמן זה תטפל בעצמה עם השמן. כעבור חודש של טיפול עם שמן RSO נערכו שוב בדיקות, והתוצאות היו מפציעות מאוד בלשון המעטה: כנגד כל צפי הגיוני של המערכת הרפואית חלה נסיגה משמעותית בגידולים בכל חלקי גופה של ס’.

לאור התוצאות אפשרו הרופאים לס’ שלא להתחיל בטיפול הקונבנציונאלי, אלא להמשיך עם שמן RSO ולהיות במעקב רצוף, תוך שהם מנסים לדלות פרטים על השמן וסגולותיו לטיפול בסרטן. לדברי ס’, השמן של ריק סימפסון גורם לה בעיקר להרגיש מאוד עייפה, ולמעשה תופעה זו מתחברת אל עומק השינה שהיא מצליחה להשיג, במהלכה הגוף מרפא את עצמו.

רישיון לשמן ריק סימפסון  – האם זה אפשרי?

נכון להיום, בישראל, התשובה שלילית. אמנם אנו רואים סיפורי הצלחה כמו של ס’, אולם גם היא לא קיבלה את השמן מהספקים המורשים. הדרך שלה אל שמן RSO הייתה להוציא רישיון לקנביס רפואי מהיק”ר (כאמור, היחידה לקנביס רפואי במשרד הבריאות), ולאחר מכן לפנות אל אנשים בעלי ידע רב בתחום שהפיקו עבורה את השמן עצמו – לפי התהליך של ריק סימפסון.

אם כך, מי שרוצה לצרוך שמן ריק סימפסון בישראל יכול לעשות זאת במספר דרכים. ראשית, קיימות דרכים בלתי חוקיות של גידול וקניית הפרחים והכנת השמן בתהליכים המתוארים במקורות שונים ברשת, ו/או קניית השמן עצמו. יחד עם זאת, מאחר שמריחואנה עדיין נמנית על הסמים המסוכנים בפקודת הסמים המסוכנים, הרי שגידול, הפקה, סחר ואף אחזקה – מנוגדים חוק ועלולים להוביל לתסבוכת משפטית רצינית ולענישה. זכרו זאת: כל מוצר קנביס וגם כזה הנחשב לרפואי, אינו משחק ילדים ומצריך התנהלות נבונה ובוגרת הן מבחינה בריאותית, הן מבחינת השימוש לפנאי, והן מבחינה חוקית.

מי שרוצה לקבל רישיון לקנביס רפואי, ולהשתמש בפרחים על מנת להפיק שמן RSO, צריך לעבור את הדרך הבירוקרטית של משרד הבריאות דרך היק”ר. ראשית, ניתן לפנות אל רופא בעל הסמכה למתן רישיונות קנביס רפואי, העובד באחת מקופות החולים. הרישיון מונפק במקום וניתנת גם הוראת מסירה לבית המרקחת. באותו האופן, אם מדובר במטופל במחלקה אונקולוגית למחלת הסרטן, הוא יוכל לקבל את הרישיון לקנביס רפואי באותה המחלקה.

אפשרות נוספת היא לגשת לרופא מומחה בתחום הבריאותי ממנו אתם סובלים, למשל נוירולוג, אונקולוג, פסיכיאטר וכדומה, ולבקש ממנו המלצה לטיפול באמצעות קנביס רפואי. הרופא יוכל להגיש עבורכם בקשה ליק”ר דרך האינטרנט, תוך שהוא מצרף את המידע הרפואי הרלוונטי. במידה והבקשה תאושר על ידי היק”ר, הרישיון יישלח את הרופא וגם אליכם בדואר אלקטרוני.

יש לציין כי גם מי שאושר לו להשתמש בקנביס רפואי, צריך לשאת בעלויות של רכישת החומר מבתי המרקחת המורשים, כאשר במקרים מסוימים קיימת השתתפות של קופות החולים, משרד הביטחון וגופים נוספים. זאת בנוסף לעלות הרישיון העומדת על כשלוש מאות שקלים, ואותו צריך לחדש מעת לעת. מעבר לכך, כמובן שרישיון אינו ניתן סתם כך לכל אדם המכיר בערכו של שמן הקנביס או המוצרים האחרים, אלא רק למי שעומד בקריטריון הברורים של היק”ר. למעשה, מבחינת משרד הבריאות, השימוש בקנביס רפואי אינו ניתן כשלב ראשון, אלא כמעט תמיד רק לאחר שמוצו ניסיונות הטיפול בתרופות אחרות (למשל נוגדי בחילות, משככי כאבים), שלא הביא לתוצאות הרצויות.

מה העתיד של שמן ה – RSO בטיפול בסרטן?

בשנים האחרונות גם האוניברסיטה העברית החלה במחקר בנושא, ומצאה כי קנאביס מוחק תאים סרטניים, מלבד זה שהוא משמש כמשכך כאבים טבעי.

מצליחים לדמיין עולם שבו חולי וחולות סרטן לא צריכים לעבור כימותרפיה מתישה? שמחלישה את הגוף, לעיתים עד כדי קריסה.
שהמחלה חשוכת המרפא שכולנו מפחדים ממנה פחד מוות- תרתי משמע, או לפחות סוגים מסוימים של המחלה יוכלו להירפא באמצעות שמן שמופק מצמח טבעי, בלי חומרים מלאכותיים שבסוף פוגעים לנו במערכת החיסונית.

השמן הופק גם בארץ ע”י “תיקון עולם”, ועזר להמון חולים במחלות קשות ביניהן גם מחלת הטורט, והפרקינסון. גם במידה והשמן לא ריפא לחלוטין את המחלה, הוא עזר משמעותית בהחלמה ובשיפור. אבל משרד הבריאות הורה להפסיק את הפקת השמן ללא שום הסבר.

למה? שאלה טובה, כשמנסים להבין את ההיגיון שמאחורי ההחלטה, מבינים שאין באמת היגיון, או שמדובר באינטרסים של חברות התרופות שמונעות מאיתנו הציבור, טיפול אמיתי וטוב.
להרבה חולים  נמאס לחכות, היום אפשר להכין את השמן עצמאית
בקלות, במהירות, ובלי כאבי ראש .

שמן ריק סימפסון – סיכום

כל מי שעוקב אחר ההתפתחויות סביב צריכת הקנביס בכלל, והקנביס הרפואי בפרט, רואה שישנה התקדמות משמעותית בשנים האחרונות מבחינת ההכרה של הממסד הרפואי והממשלה. בתוך כך, ישנם סיפורים רבים אודות הצלחתם של מוצרים כאלו ואחרים בריפוי מחלות ובעיות בריאות, ואחד מהם הוא שמן RSO של ריק סימפסון.

מדובר בשמן בעל ריכוז גבוה מאוד יחסית של חומרים פעילים, שאינו מותר לשימוש בישראל, אך ניתן להכינו באמצעים ביתיים פשוטים יחסית. לאורך השנים נרקמו סביבו סיפורי הצלחה רבים, בעיקר סביב ריפוי מחלת הסרטן והקלת התסמינים, כמו גם תועלת למחלות אחרות. סיפורים אלו מצטרפים לעדויות הולכות ומתגברות אודות התועלת של שימוש בקנביס רפואי למחלת הסרטן ולצרכים רפואיים נוספים.

יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי מבחינת הממסד הרפואי אין הוכחות מספקות לסגולותיו של שמן ריק סימפסון. יתר על כן, מבחינת הממסד אין הוכחות מספקות ליכולות ריפוי הסרטן של הקנביס, אלא רק לסיוע בהקלת התסמינים שיוצרים הטיפולים הרגילים. מן העבר השני עומדים סיפורים כמו של החיילת ס’, אשר שמן ריק סימפסון ומוצרי קנביס אחרים שינו ואף הצילו את חייהם.

ובנימה זו, עולם בריא וורוד רואים רק דרך עיניים אדומות!

 

רוצה לדעת עוד על שמן קנאביס ועל מוצרי עישון?חזור לעמוד הבית >

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *